کلینیک ترک اعتیاد رویش لاهیجان methadone-clinic ) rooyesh mmt clinic )

موسس : دکتر جواد موسی نژاد | مسئول فنی : دکتر سعید طاعتی راد

ترک حشیش

یکشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1392 05:02 ب.ظ نویسنده: کمیته علمی مرکز ترک اعتیاد رویش نظرات: 0 نظر چاپ

ماده ‏اى به رنگ سبز تیره و گاهى قهوه ‏اى مایل به سبز شبیه حنا که از گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبنده آنها به صورت صمغ به دست می آ‏ید. حشیش حاوى ماده‏اى شیمیایى به نام T.H.C (تترا هیدرو کانا بینول) است که ماده مؤثر آن به شمار می ‏رود. حــشیـش در طــبــقـه ‏بـنـدى مـواد مخدر، جزء مواد توهم‏ زاى طبیعى می ‏باشد.

آثار مصرف حشیش:
- تغییر در درک رنگ و صدا
- افزیش اشتهاى کاذب
- تند شدن ضربان قلب
- قرمزى چشم
- اختلال حافظه، گیجى و بی‏توجهى به اطراف
- به هم‏خوردگى تعادل حرکتى
- علائم روانى شدید، مانند شنیدن صداهاى غیر واقعی، صحبتهاى نامربوط، توهم و هذیان، اختلال توجه، احساس کند شدن گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود
عوارض مصرف طولانى حشیش:
- بیماریهای تنفسى مزمن و سرطان ریه
- نازایى در زن و عقیمى در مرد
- از بین رفتن سلولهاى مغزى (پوک شدن مغز)
- التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى
- اختلال روانى شدید و پیدار
- کم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى
- سندرم بی‏ انگیزگى (ناامیدی، بی ‏تفاوتى و بی ‏مسئولیتى در مقابل امور جارى زندگى)
- تشنج
علائم ترک حشیش:
- تحریک ‏پذیری، بی ‏قرارى و اضطراب
- اختلال خواب و بی ‏اشتهایى
- تعریق و لرزش
- اسهال، تهوع و استفراغ
- دردهاى عضلانى
- افزیش درجه حرارت

علایم ترک حشیـش و ماری جوآنا :

سندرم ترک حشیش در کسانی دیده می شود که پس از مصرف درازمدت مقادیر زیاد ؛ اقدام به قطع ناگهانی مصرف می کنند . این علایم چند ساعت پس از آخرین مصرف شروع می شود ؛ در عرض ۸ ساعت به اوج می رسد و l معلوم نیست تا کجا ما را با خود به کجا ببرد این علایم عبارتند از :

۱ - تحریک پذیری ، بی حوسلگی ، بی قراری و اضطراب و افسردگی (در افرادی که مصرف زیاد باشد بیشتر خواهد بود) احساس طرد شدگی، ترس و وحشت، دگرگونی و تغییر شکل فضا و زمان

۲ - اختلال خواب و بی اشتهایی

۳ - تعریق ، لرزش و نا آرامی

۴ - اسهال - تهوع و استفراغ

۵ - دردهای عضلانی تشنگی

۶ - افزایش درجه حرارت بدن

7- فرد پس از بهبودی نسبی دچار افسردگی شدید ، نا امیدی و ...


مواد شیمیائی موجود در ماری جوآنا
ازماری جوآنا نزدیک به 400 نوع ماده شیمیائی به دست می آید که مهمترین آنها عبارتند از :

۱-THC=deita-9 tetra Hydro cannabinol
۲-قیر

۳- نیتروژن

۴-مونوکسید کربن

وجود THC موجب نشئگی یا ( های ) می شود و در نتیجه تاثیر THC به مغز ؛ فرد مصرف کننده رفته رفته قدرت تمرکز افکار خود را از دست می دهد و نمی تواند شمرده شمرده صحبت کند ؛ فراموشی به او دست می دهد و یاد گیریش بی نهایت ضعیف می شود .
هر چه میزان HTC موجود در ماری جوآنا بیشتر باشد ؛ این ماده مرغوبتر ؛ قویتر و گرانتراست ! که به آن پوتنسی potency می گویند . حشیشهای خاور میانه که با توتون سیگار می آمیزند و می کشند از بهترین نوع حشیش به شمار می آید و پوتنسی آن بین 20 تا 30 درصد است ماری جوآنا یا حشیشهای کلمبیا و ژاپن نیز که ملایمتر بوده و میزان THC آنها به 10 درصد می رسد ؛ از مرغوبیت بالائی برخوردار است . به دلیل موجود رادیو اکتیو در حشیش ها ئی با THC بالا ؛ تا 6 ماه پس از آن نیز می توان از طریق آزمایش خون مصرف کننده ؛ استفاده ازان را ثابت کرد اما زمان دقیق مصرف به درستی قابل دسترسی نیست .

مشکلات مصرف شدید و طولانی :

اختلال شخصیت پارانوئید(paranoid personality disorder):

برجسته ترین ویژگیهای این اختلال عبارتند از: بی اعتمادی و بد گمانی فراگیر نسبت به دیگران،حساسیت زیاد نسبت به بی اعتنایی و تلقی خصمانه از اعمال و رفتار دیگران. این افراد اهل جر و بحث،خشک و عصبی هستند وبه نظر می رسد که آماده ی حمله هستند و همیشه در حالت دفاعی و گارد قرار دارند.در صداقت و وفاداری دوستان،آشنایان و همسرشان تردید دارند.
به طوری که زندگی را برای خود و اطرافیان به طرز مرموزانه ای گنگ و بی معنا ساخته اند و برای هرکارشان دلایل متعددی دارند و شاید بتوانند دیگران را نیز متقاعد کنند.چنین افرادی بیشتر در توهمات خود به سر می برند و کمتر درجمع حضورمی یابند.اختلال شخصیت اسکیزوئید(schizoid personality disorder):

ویژگی اصلی این اختلال،نارسایی در استعداد برقرار کردن روابط اجتماعی است که در عدم تمایل به درگیریهای اجتماعی،بی تفاوتی به تحسین و انتقاد، عدم حساسیت نسبت به احساسهای دیگران و یا فقدان مهارتهای اجتماعی انعکاس می یابد.این افراد اگر دوستان نزدیکی داشته باشند،تعداد آنها معدود است.آنها گوشه گیر،زود جوش و منزوی و درون گرایان افراطی هستند.این افراد علاقمند به انزوا هستند و از آن لذت می برند.از لحاظ احساس،بی روح و محدودند و به نظر می رسد که فاقد احساسات صمیمی یا استعداد ابراز هیجان هستندو از این رو سرد،جوش و دیر آشنا تصور می شوند.علاقمند به انجام کارهایی هستند که نیاز به برقراری ارتباط با دیگران نیست و برای رابطه ی جنسی اهمیت زیادی قائل نیستند.اختلال شخصیت اسکیزوتایپال(schizotypal.p.d):

شبیه اسکیزوئید است با این تفاوت که عجیب و غریب است و عمدتاً با عجیب و غریب بودن تفکر،ادراک،ارتباط و رفتار توصیف می شود.غرابت هایی که به اندازه ی کافی شدید هستند که مورد توجه قرار بگیرند،اما برای تشخیص اسکیزوفرنی از شدت کافی برخوردار نیستند.این افراد دارای تفکر جادویی(عقاید عجیب و غریب،اعتقاد شدید به تله پاتی و حس ششم و...)،شدیداً خرافاتی و دارای افکار پارانوئیدی هستند. در موقعیت های ارتباطی مضطرب و گیج هستند و بواسطه ی آشنایی و تکرار،اضطراب کم نمی شود.

تذکر: زمانی اختلال محسوب می شود که در عملکردهای اجتماعی و شغلی و... فرد اختلال وارد کرده و در همه ی زمینه ها باشد.